Jesień w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi po raz kolejny upłynęła pod znakiem troski o rodzinę, bowiem w ubiegły weekend zakończyła się II już edycja projektu „Rodzina jest Cudem”, której pomysłodawcą jest dyrektor domu – ks. Mateusz Rutkowski, a koordynatorem Faustyna Szczepek. Projekt ten składa się z serii trzech weekendów formacyjno-rekolekcyjnych, podczas których prelegenci z całej Polski podejmują tematy związane z rodziną, małżeństwem i wychowaniem dzieci. Tegorocznymi gośćmi specjalnymi byli ks. Marek Dziewiecki, Iga i Konrad Grzybowscy oraz dr Agnieszka Kozak, a w całej edycji w Rzepedzi zawitało ponad 100 rodzin z całego kraju.

Choć każdy z weekendów formacyjnych prowadzili inni mówcy, tej jesieni stały się one pewnym dopełnieniem. Podczas pierwszego październikowego weekendu, ks. Marek Dziewiecki szczególny nacisk położył na duchowość rodziny, jej wzrost, wzajemny szacunek, zrozumienie i zaufanie, na którym należy budować relację, której fundamentem powinien być Chrystus. W listopadzie Państwo Grzybowscy z niezwykle pozytywną energią, pełni radości z życia, swojego małżeństwa i swojej rodziny, podzielili się doświadczeniami codzienności, zwrócili uwagę na różnice w funkcjonowaniu kobiet i mężczyzn oraz na to, jak owa różnica wpływa na małżeństwo czy rodzinę. Oprócz tego zostawili małżonkom biorącym udział w projekcie piękne świadectwo wiary, pokazując, że wszystko, co robią zaczyna się na kolanach i przywołując szereg dowodów, jak Pan Bóg błogosławi ich rodzinie. Trzeci, a tym samym ostatni grudniowy weekend skoncentrowany był na psychologicznym spojrzeniu. Dr Agnieszka Kozak zwróciła szczególną uwagę na indywidualne potrzeby, które należy w sobie odkryć i starać się je zaspokajać. Podczas warsztatów psycholog koncentrowała się również na emocjonalnych długach z dzieciństwa współmałżonka, których nie powinna spłacać cała rodzina, a także na tym jak ważne są jasne komunikaty oraz docenianie siebie nawzajem, jak również troska o siebie i rodzinę. Biorąc pod uwagę różnorodność wszystkich trzech weekendów, każde z małżeństw mogło wybrać ten, który najbardziej przypadł im do gustu, lub wziąć udział we wszystkich trzech i maksymalnie wykorzystać treści przygotowane na tegoroczną edycję.

Projekt „Rodzina jest Cudem” to jednak nie tylko wartościowe treści przekazywane podczas konferencji, ale także rekolekcje, podczas których nie brakuje skoncentrowania się na Chrystusie. Na każdym z weekendów małżonkowie wraz ze swoimi rodzinami mieli okazję do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Centrum każdego dnia stanowiła Eucharystia, a Dyrektor domu nieustannie służył w konfesjonale. Bo choć tematem głównym jest rodzina, ani organizatorzy, ani prelegenci, ani uczestnicy nie zapomnieli, Kto jest sprawcą wszystkiego we wszystkim oraz Kto rodzinę tę podtrzymuje i jej błogosławi.

Dodatkowym atutem projektu organizowanego w Rzepedzi jest zapewniona opieka nad dziećmi. Młodzież z oazy przemyskiej dokładała wszelkich starań, by jak najlepiej zaopiekować się dziećmi, podczas gdy rodzice inwestowali w rodzinę, słuchając ubogacających treści.

Uczestnicy tegorocznej edycji projektu „Rodzina jest Cudem” wiele razy ze wzruszeniem  zapewniali, że był to dla nich ważny czas, który pobudzał do wielu zmian, jeszcze większej miłości wobec siebie, małżonka i dzieci, a także do nieustannego zapraszania Chrystusa w sam środek ich wspólnego życia. Do organizatorów dochodziły liczne głosy, że dzisiejszy świat potrzebuje inicjatyw, które pomogą rodzinom powstawać z kryzysów i odzyskiwać nadzieje, która potrafi się zagubić w trudnościach, z jakimi rodzina musi się mierzyć każdego dnia. Ta rekolekcyjno-formacyjna forma projektu przypadła do gustu wielu małżonkom i już teraz zaręczali, że wrócą za rok. Opinie te były dla organizatorów pięknym przypieczętowaniem tegorocznej edycji oraz dały ogromną dawkę poczucia sensu i motywacji, co do planowania kolejnych edycji. Już teraz na nie zapraszamy!