Rozwój świata nabiera coraz większego rozpędu, a co za tym idzie, człowiek coraz bardziej ingeruje w świat natury, który jest nieodłącznym elementem życia każdego Bożego stworzenia. Niestety owa człowiecza ingerencja przynosi ze sobą konsekwencje, które w dużej mierze szkodą otaczającej nas przyrodzie. Papież Franciszek w swojej encyklice Laudato Si’ zwraca nam uwagę:

„Ale obserwując świat, zauważamy, że ten poziom ingerencji człowieka często służący interesom środowisk finansowych i konsumpcjonizmowi faktycznie sprawia, że ziemia na której żyjemy, staje się mniej bogata i piękna, coraz bardziej ograniczona i szara, podczas gdy w tym samym czasie rozwój technologii i ofert konsumpcji nieustannie w sposób nieograniczony posuwa się naprzód. Tak więc wydaje się, że łudzimy się, iż możemy zastąpić piękno – niezastępowalne i niemożliwe do odzyskania – innym pięknem – stworzonym przez nas.”

My również dostrzegamy wielką wartość i niezastąpione piękno jaki niesie ze sobą przyroda, dlatego w tegorocznych projektach rozwoju naszego Domu Rekolekcyjnego w Rzepedzi postawiliśmy na otoczenie. Obecnie trwają pracę przy sadzeniu różnorodnych roślin, które będą nie tylko cieszyć oko goszczących w ośrodku, ale także stworzą miejsce azylu, w którym będzie można wypocząć i oderwać się od spraw codziennych.